Po podzimním vystoupení A-týmu jsme vyzpovídali oba naše trenéry

04.12.2017

/Rozhovor/ - S odstupem času po podzimní části se nám povedlo vyzpovídat oba naše trenéry A-týmu. Na otázky nám odpovídal jako hlavní trenér Martin Kolář a jeho asistent Ivan Pecha. Oba naši lodivodi nejsou s podzimní části moc spokojení, ale pevně věří, že jejich ovečky na jaře předvedou záchranářské tažení jako minulou sezonu. Děkujeme trenérům za zajímavé odpovědi a jejich pohled na fotbal tady u nás v Brumově a těšíme se na jarní divizní odvety.
Jak s odstupem času hodnotíte Vaše podzimní vystoupení?


Kolář: Po dobrém vstupu přišel úpadek a ne úplně dobré zápasy a v zápasech, kdy jsme byli lepší, jsme to nedotáhli do vítězného konce a na jaře nás čeká těžký úkol zachránit divizi.


Pecha: Pro mě je celkové umístění a získaný počet bodů zklamání. Po záchraně v posledním kole loňské sezóny jsme do staronové soutěže divize E vstoupili parádně a získali v prvních čtyřech kolech krásných devět bodů a v tabulce pravdy měli +6. Pak ale přišla šňůra devíti zápasů bez výhry a tudíž propad až ke dnu tabulky. V tomto období jsme odehráli některé zápasy mizerně, respektive části zápasů, jako třeba první poločas v Ústí, druhý poločas doma s Jeseníkem, nebo část zápasu doma s Hranicemi a s Novým Jičínem. Taky nás hrozně moc sráží, že nemáme gólového „snajpra“, který prostě bude proměňovat naše vytvořené šance. Obecně se na góly hrozně nadřeme, a když nedáváte branky, nemůžete vyhrát. Proměnit jenom část tutovek např. první poločasy doma s Jeseníkem, Slavičínem, Hranicemi, nebo druhý poločas s Novým Jičínem a potom i šance v Kozlovicích, tak máme dneska v pohodě minimálně 23 bodů a naše pozice před jarem by byla úplně jiná. Na kdyby se ale nehraje, takže nás opět čeká boj o divizní život.


Po vynikajícím vstupu do soutěže přišel herní a výsledkový pád. Víte, kde se stala chyba?


Kolář: Kdybychom věděli, kde se stala chyba, tak bychom ji nedělali :-)


Pecha: Těch chyb bylo víc a jsou to takové drobné chyby, které ale nakonec zaplní tu mozaiku celkového podzimního neúspěchu. Zranění klíčových hráčů (Vítek, Kolář, Zvoníček), individuální chyby jedinců na hřišti, neplnění stanovené taktiky po celou dobu utkání, slabší tréninková morálka, kdy z různých důvodů (práce, VŠ) přes týden netrénuje prakticky 6 – 7 hráčů převážně ze základní sestavy. V plném složení se tak sejdeme akorát na pátečním tréninku a ten už je spíše předzápasový se zaměřením na určité herní prvky a taktiku. Po sice krátké, ale kvalitní letní přípravě, kdy jsme trénovali téměř všichni, jsme měli dost sil si plnit úkoly na hřišti a tím pádem se dostavily i výsledky. Jak ale začala u některých hráčů upadat tréninková účast z již výše uvedených objektivních příčin, rázem se to začalo projevovat i na hřišti při utkáních.


Fotbal je kolektivní hra, ale od zranění našeho mladého talentovaného hráče Jirky Vítka jsme se nedokázali s jeho absencí na hřišti v obranné fázi srovnat, nemyslíte?


Kolář: To je svým způsobem i důvod a odpověď na druhou otázku přoč se nám přestalo dařit. Jiřina (Jirka Vítek) je pro nás důležitý článek mezi obranou a útokem, kdy na hřišti plní zcela jednoznačnou roli a to spojení ofenzívy a defenzívy. Zvykli jsme si na něj, že dělá spousty černé práce a po jeho zranění se to projevilo.


Pecha: Já osobně trénuju Jirku Vítka od té doby, kdy se objevil v Brumově a byl hráčem nejúspěšnějšího fotbalového mládežnického ročníku 2000. Už tehdy byl Jirka klíčový hráč a měl lví podíl na těchto úspěších, byť tehdy byli spíše vidět ti, kdo dávali branky. Stejné je to teď, vždycky je logicky vidět ten, který branky dává, ale Jirka na svůj velmi mladý věk se stal velice brzy oporou v mužském fotbale, protože já jsem lepšího defenzivního záložníka, jak se dneska moderně říká „šestku“ neviděl. Zatímco jiní po ztrátě míče udělají dva kroky dozadu, což je špatně, tak Jirka udělá tři dopředu a spoustu míčů i přes svoji subtilnější postavu vybojuje. A tím byl cenný jak pro obránce, tak hlavně pro záložníky, kteří si až tak svoje obranné povinnosti ne vždy zodpovědně plnili. Až do konce podzimu jsme nedokázali za Jirku najít adekvátní náhradu, i když v posledních dvou kolech na této hodně důležité pozici odehrál výborné zápasy Michal Doležal.


Doma nám to na podzim moc nešlo a porážky s Jeseníkem a Hranicemi jsou tím důkazem. Proč tomu tak bylo?


Kolář: Byli jsme ve fázi, kdy jsme se na hřišti trápili a tak to taky dopadlo. Ne vždy je to zasloužené, ale tak to je, je to fotbal.


Pecha: Doma nám to nešlo, protože jsme neproměnili šance, které jsme si vytvořili. V obou těchto zápasech jsme první půlhodinu minimálně byli jednoznačně lepší tým, ale kdo tyto zápasy viděl, tak ví, že jsme prostě nedali veliké šance. A našemu mladému týmu to pak srazí sebevědomí a výkon jde hodně dolů v průběhu zápasu. Kdybychom vedli v poločase tři nula, tak věřím, že zápasy bychom dovedli do vítězného konce, jenže nevedli a navíc po hrubých chybách jsme inkasovali branky a zápasy jsme ztratili naprosto zbytečně a i nečekaně. Ovšem to nebylo jen v těchto dvou utkání, ale i v derby se Slavičínem a v Kozlovicích. Rovněž tady jsme mohli mít větší brankový náskok do půle a utkání třeba dovést do vítězných konců. To je ale opět kdyby. Jednoduše jsme ty zápasy nezvládli. Druhá důležitá věc je, že máme absenci zkušených hráčů, kteří by na hřišti zvedli prapor v době, když se nedaří, vzali tu odpovědnost na sebe a dokázali zdravě tým nakopnout, případně i seřvat.


Fanoušci si asi už zvykli, že poslední roky se v Brumově hraje „jen“ o záchranu. Letošní sezona nebude jiná. Není to pro Vás trenéry a hráče demotivující?


Kolář: V první řadě je důležité, že Brumov má nějaké možnosti a hrají tu kluci, kteří tu chtějí být, což pro mě jako trenéra je důležité. Kolektiv je dobrý, i když naše situace není nejlepší, ale budeme všichni bojovat, aby jsme divizi zachránili. S klukama mě práce baví a věřím jim.


Pecha: Nemuselo tomu tak být, ale bohužel je. Je třeba si uvědomit i možnosti klubu a filosofii klubu. Můžeme v zimě teoreticky přivést pět hráčů s velikou kvalitou, ale tihle hráči většinou hrají za docela velké peníze, kdy se stačí podívat na některé kluby v nižších soutěžích, kteří tenhle model mají a jsou úspěšní. Jenže já osobně tvrdím, že do času. Z historie je známo, že dříve nebo později, všechny tyhle kluby zkrachovaly a buď zmizely ze sportovní mapy, nebo skončily v nejnižších soutěžích. My touhle cestou jít nechceme a nepůjdeme. Přeci jsme se tady nepiplali s dětma a dorostenci, abychom jim pak řekli, že jsou v Brumově nevítaní a budeme platit žoldáky. Hrajeme s kádrem, kterému prostě věříme, že je schopný divizi hrát a zachránit a je na hráčích jestli to zvládnou a budou na sobě pracovat. Protože tenhle tým má velikou perspektivu, jen prostě potřebuje ještě dozrát. Demotivující to tedy není, pokud budou chtít kluci na sobě makat. A když makat budou, tak se dostaví i výsledky.


Šéf klubu pan Ing. Ladislav Vilímek po konci podzimní části všem hráčům řekl, že divizi chce hrát, ale hlavně zachránit s aktuálním hráčským kádrem. Znamená to, že se tým v zimě moc měnit nebude?


Kolář: Zimní příprava je dlouhá na to, abychom s jistotou dokázali tvrdit, že žádné změny nenastanou.


Pecha: Na tuto otázku jsem vlastně odpověděl v té předešlé. Určitě bychom uvítali nové tváře, ale za mě ne „fotbalové žoldáky“. Já osobně pořád tomuto kádru věřím a jsem přesvědčen, že když kluci budou tvrdě pracovat v přípravě, tak se to pak projeví i na hřišti. Tím tvrdě myslím, aby pokud možno absolvovali všechny tréninky a i v osobním volnu na sobě pracovali.


Opět Vás čeká dlouhá zimní příprava, bude stejná jako ta předešlá nebo chystáte nějaké změny či novinky?


Kolář: Základ zimní přípravy bude stejný jako loni. Čeká nás náročné jaro a chceme jej zvládnout minimálně tak dobře jako loni.


Pecha: Model zimní přípravy bude stejný. Probíhat bude v domácích podmínkách a tréninky budou čtyřikrát týdně, kdy začneme hned 4. ledna. Měsíc budeme pracovat na hrubé fyzické přípravě a rovněž budeme chodit do hokejové tělocvičny, kde děláme speciální tréninky zaměřené na komplexní posilování celého těla, stabilizační a kompenzační cvičení a na dynamiku a výbušnost. To jsme ale s Martinem zavedli do přípravy už vloni a kluci si to hodně oblíbili. Od února pak začneme hrát i přípravné utkání, kdy se budou v jednotlivých zápasech prolínat hráči áčka a béčka.


Zimní přípravné zápasy budou opět s účastníky z nižších soutěží nebo se můžeme těšit na zvučnější týmy?


Kolář: Zimní příprava je o nás a ne o soupeři. Není důležité s kým se v zimní přípravě v přípravných zápasech utkáme. Jde hlavně o nácvik a zlepšování určitých náviků ve hře než s jak zvučným týmem hrajeme.


Pecha: Zápasy v zimní přípravě bereme hlavně jako herní trénink se soupeřem, takže moc neřešíme výsledky, ani proti komu hrajeme. Spíše chceme, aby kluci plnili taktiku, pokyny a proměňovali šance. A je i celkem jedno proti komu hrajeme, jelikož tohle si musí plnit i proti týmu z I. A třídy, nebo třetí ligy. Soupeře máme podobné jako loni (Nemšová, Pustá Polom, Strání, Častkovce, Nová Dubnica, ad.), tudíž k nám Sparta ani Slavia nepřijede.


Věříte, že dokážou hráči zopakovat na jaře výkony, které nám loňskou divizi v jarních odvetách zachránily?


Kolář: Ano, věřím.


Pecha: Kdyby já tomu osobně nevěřil, respektive nevěřil klukům, nebudu s týmem dále pracovat a nebudu součástí mužstva. Že na to mužstvo má, aby hrálo divizi, o tom nás kluci přesvědčili. Když začneme dávat branky, zapracujeme na fyzičce a odstraníme výkonnostní výkyvy, tak nebudeme hrát jen o záchranu, ale klidně ve středu tabulky.


Poslední otázka, s čím Vy osobně budete spokojeni po 30. kole?


Kolář: Jistě se shodneme - záchrana divize.


Pecha: Samozřejmě, že se záchranou v divizi, protože sestup by byl sportovní neúspěch. Rovněž bych nerad viděl u některého z hráčů nějaké vážné zranění, takže spokojen budu, když budou všichni kluci zdraví a v pořádku a co nejdříve se podaří zachránit divizní příslušnost.Za FC ELSEREMO Brumov Lukáš JuřicaPřečteno: 1408x | Komentářů: 0


zpět na výpisVložit komentář

Výpis komentářů

Žádné příspěvky

Předchozí utkání A mužstva

FC Brumov
FC Brumov
FS Napajedla
FS Napajedla

Rezervace umělé trávy

Novinky Všechny novinky

Z Morkovic jsme přivezli bod

Přidáno 11.10.2021

Z Morkovic jsme přivezli bod 10. kolo KP FC Morkovice - FC Brumov 1:1 (1:1) Branka: David…

Nepovedené domácí utkání proti Nevšové

Přidáno 06.10.2021

Nepovedené domácí utkání proti Nevšové 9. kolo KP FC Brumov - TJ Nevšová 0:1 (0:1) Sestava: Důbrava…

Brumovský fotbal opustila velká LEGENDA

Přidáno 06.10.2021

Smutná zpráva zasáhla nejen všechny fanoušky brumovského fotbalu, ale i širokou veřejnost. V neděli 3.10.2021 nás…

Tabulka

#KlubZVRPSkóreB
1.SK Baťov 19301182138:1126
2.FK Luhačovice1172223:1123
3.FS Napajedla1171330:1622
4.FC Slušovice1162321:1720
5.FC Kvasice1161426:1519
6.SK Boršice1161422:1519
7.FC Morkovice1144317:1716
8.FC Brumov1143422:2015
9.FK Bystřice p.Hostýnem1142521:2614
10.TJ Sokol Nevšová1133520:2212
11.TJ Nedašov1133514:2212
12.TJ Sokol Valašská Polanka113178:3310
13.TJ Štítná nad Vláří1121816:287
14.FC V. Karlovice+Karolinka110298:332