Půlroční zajímavé hodnocení a nejen to od trenéra A-týmu Pavla Charváta

27.11.2018

/Rozhovor/ - Jak už bývá zvykem, po půlročním vystoupení A-týmu přinášíme rozhovor s trenérem Pavlem Charvátem, který nám upřímně odpověděl na naše položené dotazy. Dozvíte se mnoho zajímavých věcí a názorů. Trenérovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu mnoho energie do zimní přípravy.


Vlevo trenér Pavel Charvát, uprostřed jeho asistent Zdeněk Žáček a vpravo vedoucí týmu Miroslav Vaněk.


1. Máte za sebou půl sezony v Brumově, s jakými pocity budete přes zimní období odpočívat?

S tím odpočíváním to nebude tak jednoduché, protože se musí udělat ještě spousta věcí. Datailně naplánovat tréninky v zimním přípravném období, podívat se na předešlé zimní přípravy, vzpomenout si, co se mi osvědčilo a co ne. Dále se musí dořešit přípravné zápasy a dotáhnout příchody a event. odchody hráčů. Musím se také s odstupem času podívat na výkony některých hráčů a dodělat podrobné statistiky k jednotlivým hráčům. V neposlední řadě se musím dovzdělat, protože ve fotbale je v poslední době hodně novot, co se tréninku týká a různých trendů. Samozřejmně, že nechci z fotbalu dělat nějakou vědu, ona je to ve své podstatě velmi jednoduchá hra, ale mám rád, když při svém rozhodování mám co nejvíce informací. Trénování není mým zaměstnáním, ale koníčkem, takže mám k tomu všemu rodinu, svou práci a musím také něco dělat doma. Pokud jde o pocity z prvního půlroku, tak jsou vesměs kladné, kdyby to bylo jinak, tak tu nejsem.


2. Splňuje nové angažmá Vaše očekávání se kterým jste k nám přišel?

Abych se přiznal, já snad od angažmá v Brumově žádná očekávaní ani neměl. Buď mě ta práce zajímá a jdu do toho, nebo nezajímá a nedělám to. Ta očekávání, která mám, jsou spíše obecného rázu, z trénování jako takového a ne z angažmá v konkrétním klubu. Když si budu jistý, že mě to naplňuje a dává mi to smysl, tak budu trénovat třeba malé děti nebo IV. třídu. Když mi to smysl dávat nebude, tak to jednoduše dělat nebudu, protože je to pro mě jen ztráta času.


3. Za tu dobu co jste tady jste měl možnost dobře poznat hráčskou kabinu, tak jak na Vás, jako trenéra a pedagoga, působí?

Myslím si, že kabina je typicky fotbalová, standartní a zdravá, se všemi charakteristikami větší skupiny lidí. Jsou tam introverti, extroverti, přemýšlivé typy a typy méně přemýšlivé, egoisti, altruisté, týmoví šašci, týmoví filozofové atd., a ti všichni mezi sebou mají nejrůznější vztahy a vazby. Podobnost ze školní třídou je více než nápadná.


4. Cítíte, že kluci chtějí vykopat divizi zpět?

My se o tom nějak zvlášť nebavíme, ale myslím si, že drtivá většina ano, jsou samozřejmě někteří, kterým to smysl nedává.


5. Vaše hodnocení po podzimní části, ruku na srdce, čekal jste první místo?

Já to už říkal několikrát, jsem spokojen. Výsledkově mě mrzí jen ztráta dvou bodů doma s Provodovem a to, že jsme nebodovali na Baťově. Pokud budeme hodnotit podrobněji, tak to vidím takto.

Mám za to, že sestup je pro každého hráče těžkou ranou. Také není snadné začít vyhrávat po tom, co jste nevyhráli třeba deset kol za sebou. Mimochodem, toto je hlavní příčina toho, že některé týmy následně sestupují dál, třeba o dvě třídy. Mám-li být upřimný, tak z tohoto jsem měl největší strach a mou největší snahou bylo tyto negativní vlivy sestupu eliminovat, myslím si, že to se podařilo na sto procent.

Pracujete s nějakým hráčským kádrem... Ten má své možnosti, své rezervy a samozřejmě někde také svůj strop. Jsem přesvědčen, že jsme ve většině utkání využili maximálně možnosti týmu, u některých hráčů jsme sáhli i do rezerv a nebudeme si nic nalhávat, někteří hráči narazili na svůj strop.

Byla utkání, kde jsme měli prostě jen větší štěstí, než soupeř a rozhodně jsme nebyli kvalitnějším týmem, v jiných se naopak od nás štěstí odvrátilo. Sehráli jsme několik utkání, která rozhodně snesou přísnější měřítka a jen jedno, vlastně jen poločas, nám prostě nevyšel. Je to hra s velkým množství proměnných a tak to prostě chodí.

Čekal jsem trochu víc od hráčů, kteří hráli divizi, že budou mít větší zkušenosti a takové to fotbalové mazáctví v úsecích zápasu, kdy se rozhoduje o jeho výsledku.

Naopak naší velmi silnou stránkou byly standartní situace, ve spoustě zápasů nás zachránily. Když se tak zamýšlím, tak jsem ještě netrénoval tým, který by měl tak úspěšné standartky. Proto jsme na ně kladli takový důraz v trénincích i v předzápasových přípravách a rozhodně se nám to vyplatilo. Pojďme se podívat na hru jednotlivých řad.

Pokud začnu brankáři, tak asi by víc postřehů měl Zdeňa, který s nimi pracuje. Já si myslím, že v nich máme vyrovnanou dvojici a ve spoustě zápasů byli i našimi oporami. Každý z nich odchytal půlku zápasů a v nich rozhodně nezklamali.

Nemám moc rád striktní dělení na obranu, zálohu a útok. Myslím si, že je výstižnější mluvit o obranné a útočné činnosti celého týmu, protože na obraně i útočení by se měli podílet všichni hráči na hřišti. Mimochodem to je jeden z velkých problémů našeho týmu.

Pokud tedy jde o obránce, i přes spoustu chyb jsem s nimi celkem spokojený. Velké rezervy máme v jejich rozehrávce a hlavně ve hře dopředu u krajních obránců.

Hráči záložní řady, pokud byli na míči, tak vážnější problém s jejich hrou nebyl. Horší byl jejich pohyb bez míče a přepínání z útoku do obrany a obráceně. Velké rezervy ovšem byly ve hře krajních záložníků.

Hře útočníků chyběla především produktivita. Dostávali jsme se do spousty šancí i těch nejvyloženějších, ale problémem bylo jejich proměňování.

Co se týká toho, jestli jsem první místo čekal, byl jsem přesvědčený o tom, že se budeme pohybovat v popředí tabulky, ale první místo jsem nečekal.


6. Překvapilo Vás něco v KP, který tak dobře znáte, po podzimu?

Ne, v krajském přeboru mě nic nepřekvapilo. Jen jsem byl zvědavý na to, jak si povedou nováčci, protože hlavně Skaštice jsem vůbec neznal. Ty vlastně překvapením byly. Ano, jejich hra a efektivita Konečníka jistým překvapením byly.


7. Asi nejzajímavější téma po podzimu je posilování nebo rozšiřování A-týmu, pojďte nakousnout jakou máte představu a co vše chystáte?

Příchody a odchody hráčů. Není žádných pochyb o tom, že ke zkvalitnění kádru musí dojít. Ideálním stavem by bylo, kdyby se podařilo přivést do každé řady hráče, který její hru zkvalitní. Tedy obránce, záložníka a útočníka, kteří se hned stanou hráči základní sestavy a ještě hru týmu zvednou. Že to není zrovna snadný úkol, vám potvrdí každý trenér či funkcionář nejen okolních klubů, ale třeba i klubů z vyšších soutěží.


S některými hráči jsme domluveni, s jinými se stále jedná. Protože vím, že jistý hráč je ten, který se objeví na prvním tréninku a ten je až 7.1. 2019, tak teď ode mne žádná jména nečekejte. Stále preferujeme hráče, kteří mají k Brumovu nebo k tomuto regionu nějaký vztah. Pokud se nám ovšem nepodaří žádného takového hráče potřebných kvalit přivést, jsem připraven sáhnout na Slovensko.


8. Hráčům jste oznámil, že do jarních odvet chcete oddělit kabinu A-týmu a B-týmu, což tu nebývalo zvykem, co si od toho slibujete a co Vás k tomu vede?

Doufám, že se mi podaří vysvětlit, co mě vedlo k tomu, že jsem vedení navrhnul oddělit kabinu prvního a rezervního týmu.

Hned v úvodu je potřeba říct, že někdy do poloviny nebo konce února bychom všichni trénovali společně, jak tomu bylo doposud. Poté se určí 18 hráčů a 2 brankáři, kteří budou zařazeni do prvního týmu a zbytek bude rezerva. Od tohoto okamžiku bude první tým trénovat samostatně a také rezerva budé mít svoje tréninky, eventuelně při malém počtu budou trénovat společně s dorostem.

Jediným důvodem ke změně je motivace hráčů a určitá exkluzivita prvního týmu.

Do sestupu byla exkluzivita prvního týmu jasně daná. Byla to divize, která je čtvrtou nejvyšší soutěží v republice, kdo by si ji nechtěl zkusit či případně ji hrát? O motivaci máte postaráno. V okamžiku sestupu se to změnilo. První tým hraje jen o třídu výš než rezerva a navíc všichni trénují spolu. Je to první tým? Je to rezerva? Podle mne je to skupina hráčů mající výhody prvního týmu se vším, co k tomu patří. Dvakrát týdně trénink na hlavním hřišti, vybavená kabina, úroveň materiálních podmínek a mohl bych pokračovat dál. Jaká je motivace hráče, který trénuje v nějaké skupině, která je a není prvním týmem? Co ho motivuje k tomu, aby se neustále zlepšoval? No nic, protože je v nějaké skupině, která má exkluzivitu prvního týmu! Co na tom, že se v pátek dozví, že se nevešel do nominace prvního týmu a jde s rezervou. Krajský přebor nebo 1.A? To je vlastně jedno! Tyhle faktory také podle mě byly jednou z příčin toho, že rezerva nehrála tak, jak jsme očekávali.

Oddělením obou týmů sledujeme vrátit prvnímu týmu výše zmiňovanou exkluzivitu, která u rezervy jednoduše nebude. Chceš mít výhody prvního týmu? Zapracuj na sobě a staň se jeho členem!

Abychom udrželi motivaci i v prvním týmu, dojde ještě k jedné změně. Dosud bylo v nominaci na mistrovské utkání 17 hráčů (2 brankáři a 15 hráčů do pole). To se změní a nově bude nominováno jen 16 hráčů (2 brankáři a 14 hráčů do pole).


9. Jaké jsou podle Vás podmínky pro fotbal v Brumově?

Mohu posuzovat jen podmínky pro trénování a věci spojené s chodem klubu. Jaké mají individuální podmínky hráči nevím a ani mě to nezajímá. Prémie za vyhrané zápasy, které dostávají hráči, jsou pro mnoho týmů z krajského přeboru nadstandartní. Pro trénování máme k dispozici dvě hrací plochy, posilovna pro zimní přípravu není problém, pomůcek je také dostatek, takže spokojenost. O chod klubu se stará skupina lidí, kteří s tím mají dostatek zkušeností. Ve všech klubových týmech jsou trenéři, kteří svoji práci dobře zvládají. Webové stránky a další věci spojené s propagací klubu jsou také na slušné úrovni. Co by se mělo rozhodně zlepšit, jsou nízké počty hráčů v jednotlivých mládežnických kategoriích a na tom zkusíme zapracovat.


10. Když se vysloví Vaše jméno a k tomu se přidá zimní příprava, tak se Vašim bývalým hráčům vybaví těžká dřina. Prozraďte na co se naši hráči mají připravit?

Co nás v přípravě čeká? Vytrvalost, rychlostní vytrvalost, statická síla, dynamická síla, rychlost, obratnost, koordinace. Všechny herní činnosti jednotlivce i týmu. V herním projevu se chceme zaměřit na pressing a rychlé přepínaní z útoku do obrany a obráceně. Nově zařadíme balanční cvičení a víc se zaměříme na cvičení kompenzační.


11. Kdy začínáte trénovat?

Příprava začíná v pondělí 7.1. 2019 v 18.00 na hřišti.


12. K zimní přípravě patří přípravné utkání, jakou Vy máte filozofii a na jaké týmy se můžeme těšit?

Sehrajeme 6 - 8 či 9 přípravných zápasů s různými soupeři. Ti jsou vybíráni a zápasy s nimi jsou zařazovány do přípravy cíleně, podle toho v jaké fázi se zrovna nacházíme a co se snažíme rozvíjet. Na konci ledna máme soupeře, kteří prověří hlavně naši fyzickou připravenost, proto hrajeme s ligovými devatenáctkami Zbrojovky Brno a Zlína, u kterých předpokládáme, že tito mladí kluci budou běhavější než mnohé týmy mužů. Chcete-li si ověřit, jak tým zvláda nácvik pressingu, tak je dobré, když hrajete proti týmu, který umí držet míč. Když chcete vědět, jak jsme schopni překonat úrputnou obranu soupeře a poradit si s rychlým protiútokem, tak si musíte pozvat soupeře, který praktikuje takový způsob hry. Mohl bych pokračovat dál. Tohle jsou věci, které zvažujeme při výběru přípravných utkání.


13. Poslední otázka na závěr, víme, že jste byl v aktivní fotbalové kariéře útočník, zkuste se popsat, jaký jste byl na hřišti a co Vás dokázalo na hřišti vytočit?

Aby to bylo objektivní, tak by mě museli charakterizovat především moji trenéři, spoluhráči případně diváci.

Když tedy je hodnocení na mě, tak se o něj pokusím. Byl jsem spíš rychlostní než technický typ. Když mě to bavilo a měl jsem den, tak jsem byl schopen dát branku komukoliv, když jsem den neměl a nebavilo mě to, tak jsem netrefil ani vrata od stodoly. Byl jsem impulzivní, nedisciplinovaný a spíše emocionální hráč. Přesně takový, který moc nesedí mému trenérskému naturelu... Ale kdybych s ním pracoval, tak bychom určitě společnou řeč našli.

Co mě vlastně dokázalo vytočit? Když nad tím přemýšlím, nic zásadního mě nenapadá. Jak se měnil můj život, tak se měnil i můj pohled na fotbal. Přes spoustu věci jsem se postupem času dokázal přenést, ale to jediné, přes co se přenáším jen velmi těžko, je prohra.


Za FC Brumov Lukáš JuřicaPřečteno: 1898x | Komentářů: 0


zpět na výpisVložit komentář

Výpis komentářů

Žádné příspěvky

Předchozí utkání A mužstva

FC Brumov
FC Brumov
FC Vsetín
FC Vsetín

Rezervace umělé trávy

Novinky Všechny novinky

VIDEO: Mládež FC Brumov trénuje doma

Přidáno 24.03.2021

Mládež FC Brumov trénuje doma Současná situace nepřeje osobnímu setkávání a už vůbec ne fotbalovým aktivitám.…

Klub slaví 80 let

Přidáno 25.02.2021

Na 25. února letošního roku připadá 80-té výročí založení našeho klubu. Toto významné  jubileum bychom zcela…

PF 2021

Přidáno 20.12.2020

Tabulka

#KlubZVRPSkóreB
1.FC TVD Slavičín970222:821
2.Tatran Všechovice1070319:1821
3.SK Hranice961227:919
4.TJ Skaštice1061322:1619
5.1.FC Viktorie Přerov1060426:2218
6.FK Kozlovice1052319:1517
7.Slovan Bzenec951315:1816
8.FC Vsetín1034312:1013
9.FC Strání1041512:1213
10.FK ŠŠumperk931518:1710
11.TJ Valašské Meziříčí1023515:199
12.1.HFK Olomouc1030716:249
13.FK Nové Sady1022613:208
14.FC Brumov101099:373